Secondhandy online

03.03.2021

Jít do svého oblíbeného secondhandu a s notnou dávkou adrenalinu hledat nějaký hvězdný kus oblečení ještě nějakou dobu nepůjde. Nákup secondhandového oblečení ONLINE je však také velké dobrodružství a věřím, že spousta z nás najde stálice do svého šatníku také touto cestou. 

V následujícím článku vám popíšu, jaké jsou možnosti nákupu a na co si dát pozor. 


Kde mohu nakupovat:

1) Výdejní okénka kamenných secondhandů - zvláště ve větších městech fungují některé secondhandy také online (například na Instagramu), kde prezentují své zboží, které si následně můžete vyzvednout osobně na prodejně skrze výdejní okénko.

2) Vintedhttps://www.vinted.cz, který mnozí z nás pamatují ještě jako Votočvohoz asi není nutné představovat. Nakupuji zde oblečení od uživatelek s kladným hodnocením (samozřejmě čím více, tím lépe). Hledám-li oblečení pro osobní předání napíšu město do vyhledávače. 

3) Secondhandy na Instagramu - oblečení z druhé ruky prodává také velká spousta uživatelů Instagramu - někteří z nich mají také svůj e-shop. Stačí napsat "secondhand" nebo "sekáč" do vyhledávače na Instagramu a "vyjede" vám celá řada profilů. 

4) Online secondhandy - ne, že by v tomto případě byl nekonečný výběr, ale je několik stránek, které se zaměřují na prodej outletového a secondhandového oblečení online. Mohu doporučit zejména maminkám, protože velká část těchto online secondhandů se specializuje zejména na dětské zboží. 


Co mě při online nákupu secondhandového oblečení zajímá a na co si dát pozor:

1) Rozměry - protože velikosti jsou u jedné značky takové a u druhé makové, vždy požaduji rozměry. Při nákupu triček, mikin a bund mě zajímají zejména rozměry v ramenou, přes prsa a případně rukáv. U sukní a šatů je to také délka a u kalhot přední a zadní sed. Velikosti poměřím s tím, co mám doma a mohu tak lépe vyhodnotit, zda mi oblečení sedne. 

2) Materiál - tomu předchází i určitá analýza šatníku. Projdu si, které oblečení nosím nejraději (ve kterém je mi příjemně), zjistím, co je to za materiál a dle toho nakupuji. Já se nejčastěji setkávám s bavlněnými tričky, které většinou obsahují příměs elastanu nebo viskózy. U mikin bývá nějčastější příměsí polyester, nad kterým v malé míře ještě přihmouřím oko. Ale rozhodně nedoporučuji nic ze 100% polyesteru - nejčastějí bývá u šatů, bund, někdy u mikin. Nemá-li oblečení štítek se složením, raději nákup neriskuji. 

3) Vady - při nákupu oblečení z druhé ruky od konkrétní osoby očekávám, že budu s vadami obeznámena, případně se raději vždy doptám na stav (při nákupu na Vinted). Online secondhandy občas vady konkrétně specifikují v popisu (dírka ve švu, flíček na rameni,..) a občas uvedou stav oblečení jako "DOBRÝ", kdy je jasné, že oblečení nějakou vadu má, ale není přesně specifikována. Tady je to pak na zvážení - risknout nebo raději neriskovat?

4) Vrácení - všechny onlinesecondhandy by měly poskytnout možnost vrácení do 14 dnů bez udání důvodu, pokud vám tedy touto cestou objednané oblečení nesedí nebo nejste spokojeni, je možné jej vrátit - pokyny jsou vždy na webové stránce onlinesecondhandu. Ale třeba při nákupu na Vinted je to na domluvě.  

O tom, jak zachránit tričko, které má nějakou vadu si povíme příště!