Moje podnikatelská cesta - část 1. 

28.11.2021

OD NÁPADU PO VEDLEJŠÍ ŽIVNOST


NÁPAD

Nejdůležitější je mít nápad, jakmile máte nápad, máte vyhráno! Může se stát, že produkt, který vytvoříte, nebude na první dobrou ideální nebo podle vašich představ, vytrvejte, vylepšujte, zkoušejte.

Žádný učený z nebe nespadl.

ZATĚŽKÁVACÍ ZKOUŠKY

Podrobte váš produkt zatěžkávacím zkouškám (v mém případě se jednalo o experimentování s tiskem na různé materiály, zatěžkávací zkoušky v pračce). Poté můžete lidem doporučit tu nejvhodnější péči, jak se o produkt starat, aby vypadal stále skvěle.
Jako další příklad mne napadá třeba obraz vystavený slunečním paprskům - předejdete vyblednutí speciálním papírem/barvami?, doporučíte nevystavovat přímému slunci?, atp.

Jakmile si se svým produktem projdete různé fáze jeho životnosti a stojíte si za jeho kvalitou na 100%, je čas poslat produkt do světa.

Já jsem svá první trička prodala mezi přátelé, něco rozdala jako dárek k různým příležitostem.

V tomto kruhu přátel a známých můžete sledovat, zda se vámi ověřené znalosti o produktu shodují se zkušenostmi vašich známých.

KAM DÁL? NA SÍTĚ A SNAD I DO OBCHODU!

Vyberte si jednu až dvě sociální sítě, kde chcete své produkty prezentovat, poproste své známé o sdílení. Pište svůj příběh, vyprávějte příběh produktu, nechte sledující nahlédnout pod pokličku. Určete si styl prezentování a pečlivě budujte základnu fanoušků. Máte-li v kapse pár drobných navíc, zainvestujte do placené propagace.

Vzdělávejte se v marketingu, sledujte marketingové účty, kde najdete spoustu tipů a triků, jak zvýšit dosah vašich příspěvků, čtěte nejnovější marketingové články nebo poslouchejte podcasty... protože technologie nikdy nespí :)).

Dělejte si průzkum, najděte si účty, které vás baví, inspirujte se.. ALE NIKDY NEKOPÍRUJTE! BUĎTE TO PROSTĚ VY!

Máte-li v okolí obchod se zbožím od lokálních tvůrců, zkuste majitele oslovit o zařazení vašeho produktu. (Toto štěstí jsem neměla, o to intenzivněji jsem pracovala na dosahu na sociálních sítích).

ŽIVNOST?

Zpočátku si možná nebudete jistí, zda to co děláte, přinese nějaké peníze, takže rozmýšlíte, jestli je nutné registrovat se hned jako OSVČ.

Za mě to úplně nutné není, zvláště v případě vyrábíte-li sezónní produkty (adventní kalendáře, diáře,..), mějte se však na pozoru :)

Za rok si totiž můžete přivydělat až 30 tisíc bez nutnosti odvodu daní - jedná se příležitostný přivýdělek. Příležitostný přivýdělek však NENÍ pravidelná činnost vytvářena za účelem zisku, takže v začátcích vašeho podnikání budete tak trochu na hraně :)

Myslím si, že i během prvních měsíců lze odhadnout, jak se bude vaše křivka výdělku vyvíjet. (Je však mylné si myslet, že půjde už vždycky nahoru, i když i to se může stát :)).. Můj případ to však nebyl :))

ŽIVNOST!

Rozhodnete-li se, že do tohoto půjdete a stanete se podnikatelem, doporučila bych na to jít přes vedlejší činnost, mé kroky byly stejné. Tedy v praxi - máte stálé zaměstnání, vedle kterého si po večerech přivyděláváte svou tvorbou. Já jsem v lednu roku 2020 šla na živnostenský úřad, vyplnila příslušný JEDNOTNÝ REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ a založila si tak živnost.

Na výběr je tolik živností - doporučuji si předem živnosti projít a do nějaké se zaškatulkovat. Ochotní zaměstnanci ŽÚ vám případně se škatulkováním pomohou. Za zápis na ŽÚ zaplatíte 1000 Kč a do několika dnů vám bude vystaven výpis z živnostenského rejstříku, získáte své identifikační číslo (IČO) a rázem podnikáte.

Ještě k formuláři - nezapomeňte zatrhnout, že se bude jednat o činnost VEDLEJŠÍ. Jako sídlo se většinou uvádí ADRESA TRVALÉHO BYDLIŠTĚ (budou vám na tuto adresu chodit důležité dokumenty). 

Ještě doporučuji do začátku - založte si bankovní účet, který budete využívat pouze a jen pro účely podnikání a tento účet na příslušném úřadu zaregistrujte jako podnikatelský. Na toto jsem já zapomněla a účet registrovala na finančáku až po podání daní, kdy jsem k tomu byla vyzvána. Nepostihla mne za toto však žádná sankce.

Proč je skvělé mít účet jen a pouze na podnikání? V grafech zpětně vidíte, jak jste si vedli, jaké byly vaše příjmy a výdaje... protože do daňového přiznání budete vepisovat příjem za každý měsíc, graf v bankovnictví vám to velmi usnadní.

Je třeba se registrovat ještě někde? Ne! Díky jednotnému formuláři o vás bude vědět OSSZ i zdravotní pojišťovna.

PLATBY

První rok (doba od začátku podnikání DO vašeho prvního daňového přiznání) neplatíte žádné zálohy, za první rok je doplatíte zpětně po přiznání a to pouze v případě, přesáhnete-li ROZHODNOU ČÁSTKU (tuším, že je to kolem 80 tisíc korun), pokud tuto částku nepřekročíte, nic nedoplácíte. Do dalšího podnikatelského roku vám však budou vyměřeny zálohy, které budete měsíčně platit. O výši budete informováni dopisem.

Vedlejší činnost si mohou založit i studenti do 26 let a maminky na mateřské dovolené :)

Držím palce do všech vašich podnikatelských startů!

Roste vám příjem? Skvěle! Doporučuji však příjem hlídat! Je-li příjem z vedlejší činnosti vyšší než příjem z vaší hlavní činnosti, je čas (a vlastně i povinnost) se do podnikání pořádně obout a podnikat jako OSVČ HLAVNÍ!

O tom ale zase příště!